Ebben a bejegyzésben az OSB lap szigetelése a központi téma. Az OSB lapok és a belőlük készíthető házak, bútorok és egyéb belsőépítészeti megoldások hatalmas népszerűségnek örvendenek napjainkban. A lap a népszerűségét nem csak egyszerű és sokszínű felhasználhatóságának köszönheti, hanem költséghatékony beszerzésének egyaránt. Az OSB mozaikszó az Oriented Strand Board angol kifejezésből tevődik össze, amely magyarra lefordítva annyit jelent, hogy irányított szálelrendezésű lap, ami az anyagszerkezetére tesz utalást.
Azonban az OSB lap alkalmazásakor is vannak olyan tényezők, amelyekre érdemes jobban odafigyelni annak érdekében, hogy tökéletes legyen az eredmény. Ilyen folyamat a szigetelés is. Az OSB lapot mindenképpen szigetelni szükséges abban az esetben, ha házak felhúzásához használja, amely folyamat speciális rögzítést és odafigyelést igényel.
Az OSB lapok előnyeiről
Az OSB lapok számos előnnyel rendelkeznek, dekoratívak, kopásállók, valamint mérettartók, a lapok továbbá görcsmentesek, nem vetemednek és a csavar- és szögtartó tulajdonságuk is kiváló. Anyaguknak köszönhetően jól megmunkálhatók, így felhasználásuknak módja igen sokszínű. Készülhet belőlük kültéri vagy beltéri bútor egyaránt, funkcionálhatnak raklapként vagy csomagolódobozként, használhatók zsaluzásra, javításra és kiigazításra egyaránt. Tetőanyagnak, külső és belső falak építéséhez, térelválasztók létrehozásához egyaránt alkalmasak.
Az anyag könnyen variálható és kifejezetten gyorsan felépíthető belőle egy ideális kerti bútor vagy akár álmai otthona, hiszen házépítéskor a vázszerkezet elkészítését követően már fel is erősíthetők a lapok. Az OSB lap segítségével környezetbarát otthont építhet, hiszen a lapok készítésekor csak nagyon kis százalékban használnak ragasztót, így elnyerte az első osztályú környezetvédelmi besorolást is, amely igenis nagy dolognak számít, főleg akkor, ha építőanyagról beszélünk.
Az OSB lap szigetelése
Az OSB lapok szigetelésekor a legnagyobb figyelmet a ragasztásra és annak módjára szükséges fordítania, hiszen nem mindegy, hogy milyen anyagot használ. A rögzítés történhet polisztirol ragasztóval és ragasztóhabbal egyaránt. Az utóbbi esetben azonban feltétlenül meg kell győződnie arról, hogy a függőleges falazatok tökéletesek, hiszen egy kis hiba is azonnal megmutatkozik a lapokon. Ragasztóhab esetében pont- vagy peremragasztással egyaránt történhet a rögzítés.
Mivel az OSB falak nem minden esetben tökéletesek - csakúgy, mint a deszkafalazat -, így érdemes olyan módszert alkalmazni, amely a kettő - előzőekben említett módszer - közötti átmenetet képezi. Körbe és keresztbe szükséges raknia a habot, azonban 2 oldalról, közép magasságban egymástól egyenlő távolságra 1-1 polisztirol ragasztópontot tesz, így képes lesz pozícionálni a lapot még rosszabb minőségű falon is.
Padlástér megfelelő szigetelése OSB lap használata mellett
Abban az esetben, ha padlástérrel rendelkezik, és szeretne megbizonyosodni megfelelő szigeteltségéről és járhatóságáról egyaránt, akkor a szigetelőanyag feletti járóréteget érdemes OSB lap segítségével kialakítani. A padlásterek megfelelő szigetelése téli időszakban mondhatni a leglényegesebb. Kérdés esetén forduljon hozzánk bizalommal!
Családi házak esetében, ha a födém nincsen megfelelően szigetelve, akkor a fűtés költségei akár 20-30%-kal is magasabbak lehetnek, mivel a felfelé szálló meleg levegőt semmi sem állítja meg. Így érdemes nagyobb figyelmet fordítani ezekre a területekre, valamint OSB lap segítségével biztosítani a járófelületet a tartósság érdekében.