Korábbi blogbejegyzéseinkben már esett szó arról, hogy a rétegelt lemezt összeragasztják, amivel megkapják azt a nagy szilárdságú, jó minőségű OSB lapokat, amivel aztán dolgoznak az olyan szakmákban, mint: asztalosok, épületasztalosok...stb. Az OSB lap ragasztásával belesünk a faipari iskolákban tanult anyagokba, épp csak annyi könnyebbséggel, hogy érthetően fogalmazva, minden szakkifejezést megmagyarázva tesszük ezt.
OSBfutár blog
A ragaszóanyag
A ragasztóanyag az az anyag, amely összeköti az azonos vagy különböző anyagú alkatrészeket. A ragasztás minősége függ attól, hogy milyen a ragasztó tapadása a munkadarabhoz, amivel dolgozni szeretnénk. Ragasztáskor a ragasztó és a ragasztott tárgy (tárgyak) között molekuláris erőhatás jöhet létre, ez a ragasztókötés.
A ragasztóanyagokat lehet csoportosítani:
- Természetes ragasztók csoportjára (növényi, állati, ásványi)
- Szintetikus ragasztók csoportjára
Ragasztás a faiparban
A ragasztóanyag a két fafelület között létesít kötést anélkül, hogy az összeragasztott faanyag kémiai állapotában valami változást hozna létre. A folyékony állapotú ragasztóanyagok a fa repedéseibe, felületi üregeibe, sejtközeibe felszívódnak. Ennek a következménye, hogy a ragasztási felület sokszorosára növekszik. A ragasztás után, vagyis, mikor megszilárdul a ragasztóanyag, a felületeket csak mechanikai erőfeszítéssel lehet szétszedni.
A ragasztott kötés akkor roncsolódhat, ha a megengedettnél nagyobb fizikai igénybevételnek van kitéve, de pont ennek elkerülésére törekszünk az OSB lapok előállítása során. A faipari ragasztóknak meg kell felelniük néhány szabványnak, amik követelményei a következők:
- Víz, penész, gombaálló legyen
- Hosszú élettartamú legyen
- Ne rongálj a megmunkáló szerszámok éleit
- Általános technológiai üzemi felhasználás közben megfeleljen a minősége
- A vízállóságot fokozatokra bontották és külön szabványban rögzítették
- A ragasztó anyag szilárdsága legalább olyan legyen, mint a fa összetartó ereje
Az OSB lapok
Az OSB lapok, tulajdonképpen 90%-ban fának, 5%-ban ragasztónak tekinthetőek. A fák anyagát osztályozzák, majd háncsokat, mikrofurnérokat készítenek, melyeket kiszárítanak, majd ragasztóanyaggal vonnak be. Az OSB lapokat többnyire fenyőkből készítik, ennek azért van kiemelkedő szerepe mert a fenyő természetes gyantatartalmának köszönhetően nagy szilárdságú az ebből készített OSB. Az OSB vastagsága változatos, időjárás elleni védelmét a speciális ragasztóanyag és a paraffin bevonat befolyásolja. Az OSB lapok könnyen kezelhetőek, nagy szilárdságúak, így a rögzítésük sem okoz gondot. Rögzítés alatt értjük itt az OSB lap ragasztását.
OSB lap ragasztása
Termékeink között megtalálhatják az egyik legjobb minőségű faragasztó anyagot, a Gorilla Wood Glue-t, mely szinte minden fajta fához használható. Az OSB lapokból készült elemek összeerősítéséhez elengedhetetlenek a nagy ragasztószilárdságú anyagok. Korábban ez az enyv volt, napjainkban azonban már az olyan vízbázisú ragasztóanyagok vették át a főszerepet, mint a Gorilla Wood Glue. Különleges összetevőjének köszönhető, hogy vízálló, így kültéri és beltéri felhasználása is egyaránt javasolt az asztalosoknak és hobby barkácsolóknak egyaránt.