Ha valami csak “citromízű”, az ember szinte biztos lehet benne, hogy az adott termék nem tartalmaz citromot. Valószínűleg ezért viszonyulnak soknak kétségekkel a fa hatású lemezekhez. Pedig ezeknek az anyagoknak is bőven megvan a helye mind a faiparban, mind a ház körüli barkácsolásban. És itt szeretnénk leszögezni: a fa hatású lemezek sem műanyagból készültek.
Miből készülnek a fa hatású lemezek?
A fa hatású lemezeket a szükség szülte, de egyáltalán nem abban az értelemben, ahogyan az a “gazdaságos ízű krém” esetében történt. Ezeknek a lapoknak a születése mögött két indok állt:
- A fahulladék valójában drága. Még a leggondosabb erdőgazdálkodás mellett is keletkezik “B-típusú”, vagyis kevésbé szép faanyag. Ez nem alkalmas arra, hogy dekoratív bútor készüljön belőle: a csomók, repedések ronthatják a megjelenést. Pedig a faanyag szilárd, tartós és jó minőségű - csak éppen kicsit kevésbé esztétikus, mint a hibátlan fáké. Ezt az anyagot drága lenne kidobni, hulladékként kezelni. Sokkal jobb, ha valamilyen célra még használhatóvá tesszük.
- Nem minden fával egyszerű dolgozni. A bükkfa például száradás után is “él”: felveszi vagy kiengedi a nedvességet attól függően, hogy milyen környezetbe kerül. Ha a szálakat nem stabilizáljuk, például gőzöléssel, akkor az anyag folyamatosan mozogni fog. Ahhoz, hogy a lehető legtöbb fával biztonságosan lehessen dolgozni, muszáj olyan struktúrát választani, amelyik stabilabb és biztosabb.
A fa hatású lemezek felhasználása
A fa hatású lemezek, például a táblásított borovi fenyő lapok ugyanazokra a célokra alkalmasak, mint a tömörfa lemezek. A borovi lapok megjelenése a megszólalásig hasonlít a valódi fáéhoz, hiszen valódi fa, a deszkákat csupán léc formára vágták és ragasztóval szilárdították. A préselés annyira szoros, hogy az illesztések szinte láthatatlanok. Az így készült kemény anyag sok tulajdonságban felveszi a versenyt más megoldásokkal, ráadásul esztétikus is.