A faipari alapanyagok egyik kedvelt alapanyaga a vízálló forgácslap. A szaknyelv ismeri még V100-as forgácslapként is, jellemzően külsőre megegyezik a klasszikus bútorlappal. Mai témánkban kalandozzunk kicsit a faipari alapanyagok rendszerében, lássuk, mi is jellemző a vízálló forgácslapra.
Laikusok manapság is gyakorta összetévesztik a pozdorjával, pedig a vízálló forgácslap igényesen van megtervezve, felépítve, és a famunkások is nagyon szép bútorokat hoznak létre belőlük, amelyek külsőre, sőt, valamelyest súlyra is megegyeznek a fabútorokkal.
Pozdorja egyenlő forgácslap?
Nem. A pozdorja a faipari ismeretek szerint nem más, mint egy feldolgozáskor keletkező hulladék. A kender és a lenkóró szárából keletkező hulladékot kötőanyaggal és adalékkal keverik, majd hőkezeléses préseléses módszerrel lapokat készítenek belőle. Felhasználási módja megegyezik a forgácslapéval, de mégsem vehetőek egy kalap alá.
A forgácslapot egy kiszemelt fa megmunkálása során keletkezett hulladékforgácsból készítik. A faanyag lehet fenyő vagy lombos fa vagy a kettő keveréke is. A forgácshoz kötőanyagot adagolnak, amit hőközléses préseléssel alakítanak lapokká.
Hogyan készülnek a natúr forgácslapok?
A forgácslapokat többféle eljárással lehet elkészíteni. A főbb műveletek közé tartozik a kiválasztott faanyag előkészítése, kérgezése. Ezt fogja követni a faanyag aprítása, majd a keletkezett forgácsot megszárítják. A tárolásnál ügyelni kell arra, hogy közvetlen nedvesség ne érje (fedett, száraz hely fontos). A kötőanyag és impregnálószereket a teljes kiszáradást követően keverik össze a forgáccsal, amit aztán hőpréseléses eljárással lappá préselnek, szélezik és csiszolják.
Hogyan néz ki egy faforgácslap?
A felépítésében van a titok: a natúr faforgácslap három rétegből áll, két finomabb szemcséjű és középen egy nagyobb szemcséjű faforgács rétegből. A faforgácslapok kemények, szilárdak, a felületük mégis sima, így bármilyen felületkezelési technikára használható.
Mi alapján osztályozzuk minőség és felhasználhatóság szempontjából?
- Mérsékelten vízálló (V100), jól tűri a nagy nedvességtartalmú helyeket (nem vastagszik meg annyira nedvesség hatására), de mégsem érdemes belőle hajót építeni, mert nem teljesen vízálló! Enyhe zöld színe van.
- Fokozottan tűzálló faforgácslapok
- Finom felületű faforgácslapok
- Négy oldalon nútféderes lapok
- Könnyített változatú faforgácslapok
Mi jellemzi a vízálló faforgácslapot?
A vízálló faforgácslapot melamin-formaldehid vagy fenol formaldehid műgyantával készítik, ez biztosít nagy szilárdságot a forgácslapnak. A ragasztások vízállóak, de már tudjuk, hogy csak mérsékelten. A formaldehid kibocsátás alacsony szinten van, kevésbé káros a felhasználókra és a környezetre nézve a használatuk. (szabvány: E1 (EN 120))
A kereskedelemben általában 2800*2070 mm-es táblaméretben kerül forgalomba, melynek vastagsága a felhasználás módjától függően lehet 8, 10, 12, 16, 18, 22, 25, 28, 30, 35, 38 és akár 40 mm is. Általában jól megmunkálható faanyagként tartják számon.
Mire lehet felhasználni a vízálló forgácslapokat?
- A hagyományos bútorlapokkal ellentétben - melyek nedves helyen megdagadnak - jól használhatók olyan helyiségekben, ahol magas a páratartalom: konyha, fürdőszoba. A forgácslapcsavar a segítségünkre lesz az elemek rögzítése során. A vízálló forgácslap kedvezőbb dagadási értékeket mutat.
- Használják az építőiparban is alapanyagként, mert például esztétikus felületeket lehet létrehozni vele (pl.: házak külső borítására Dryvit vakolattal).
- Járműiparban is felhasználható a cementkötésű faforgácslap változata.